خرید و شرکت در دوره ها فقط از طریق اپلیکیشن فرمولاز دانلود اپلیکیشن

09127493667 (فقط ایتا و واتساپ) 9 صبح تا 6 عصر

شناخت انواع جوش صورت + تصویر

شناخت انواع جوش صورت

انواع جوش صورت

اولین مرحله در پیشگیری و درمان جوش صورت، شناخت انواع جوش صورت می باشد که  سایت کرم سازی در این مطلب به آن پرداخته است.

جوش چیست:

یک نوع عارضه پوستی که می تواند علائم گسترده ای داشته باشد، از جوش های گاه به گاه خفیف گرفته تا آکنه های شدید و گسترده که می تواند زخم ایجاد کند.

چه کسی به آن مبتلا می شود:

آکنه در هر مقطع و تقریباً در همه نوجوانان اثر می گذارد ، و همچنین حدود ۳۰٪ از زنان بالغ و ۲۰٪ از مردان بالغ نیز به آن دچار می شوند.

کجای بدن بیشتر درگیر می شود؟

بیشتر در صورت مشاهده می شود ، اما بیش از نصف افرادی که آکنه صورت دارند، دارای آکنه بر روی بدن نیز هستند.

چگونه ایجاد و زیاد می شود:

ضایعات آکنه از زمان ایجاد التهاب ، افزایش تولید چربی پوست و افزایش رشد سلول های پوستی که باعث انسداد منافذ پوست می شوند، بوجود می آیند. منافذ بسته شده، چربی پوست را در داخل منافذ قرار می دهد ، جایی که باکتری های آکنه از چربی پوست حبس شده تغذیه می کنند و تکثیر می شوند.

ضایعات در دو دسته قرار می گیرند:

۱- آکنه های غیر التهابی (بدون درد و قرمزی):

جوش های سرسفید ( نقاط سفید کوچک روی پوست )

جوش های سرسیاه ( نقاط کوچک سیاه یا قهوه ای روی پوست)

۲-  آکنه های التهابی (همراه با قرمزی و درد):

پاپول ها ( جوش های قرمز بزرگ بدون مرکز سفید یا زرد)

پاسچول ها (جوش های قرمز بزرگ با مرکز سفید یا زرد)

ندولها ( ضایعات بزرگ -بیش از ۵ میلی متر عرض-  و دردناک بدون چرک

کیست ها  (ضایعات بزرگ – بیش از ۵ میلی متر عرض-  و دردناک پر از مایع یا چرک

 

شناخت انواع جوش صورت

انواع جوش صورت

الف) جوش های غیرالتهابی

مرحله اول مسدود شدن منفذ پوست، میکروکومدون نام دارد که با چشم غیر مسلح قابل دیدن نیست. میکروکومدون ها هنگامی شکل می گیرند که تولید بیش از حد سلول های پوستی باعث باز شدن منافذ شده و منجر به گرفتگی می شود.

چربی پوستی که به طور معمول به سطح تخلیه می شود ، به دام می افتد و باکتری های آکنه که در چربی پوست رشد می کنند ، به سرعت تولید مثل می کنند.

چربی و باکتریهای پوست به دام افتاده زمانی که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده شوند ، به آن کومدون گفته می شود. دو نوع کومدون وجود دارد:

جوش های غیرالتهابی
۱- سرسفید
۲-  سرسیاه

جوش های سرسفید

جوش سرسفید

 این جوش ها ضایعاتی هستند که به عنوان لکه های سفید روی سطح پوست ظاهر می شوند. همچنین به آنها “کومدون بسته” گفته می شود زیرا سلول های پوستی به طور کامل باز شدن منافذ را مسدود می کنند.

جوش های سرسیاه

جوش سرسیاه

جوش های سرسیاه ضایعاتی هستند که به صورت لکه های قهوه ای یا سیاه روی سطح پوست ظاهر می شوند. به آنها “کومدون باز” گفته می شود زیرا سلولهای پوستی فقط تا حدی باز شدن منافذ را مسدود می کنند.

از آنجا که منافذ فقط تا حدی مسدود شده است ، روغن پوست و سلولهای مرده پوست می توانند از منافذ خارج شوند. هنگامی که این محتویات به سطح پوست رسیدند ، اکسیژن موجود در هوای اطراف با رنگدانه‌ای پوست به نام ملانین در سلولهای مرده پوست واکنش نشان می دهد و به رنگ سیاه یا قهوه ای در می آیند.

جوشهای سرسفید و سرسیاه می توانند بهبود یابند ، یا می توانند به رشد خود ادامه دهند و به آکنه های التهابی تبدیل شوند.


ب) جوش های التهابی

آکنه های التهابی هنگامی ایجاد می شوند که فشار زیادی در داخل منافذ مسدود شده ایجاد می شود که دیوار منافذ را می شکند و باعث می شود محتوای منافذ داخل پوست اطراف آن نشت کند.

سیستم ایمنی بدن این محتویات را “مهاجمین خارجی” می بیند و سلولهای التهابی ، از جمله مهمترین سلولهای سفید خون ، را برای مبارزه با عفونت فعال می کند. هجوم سلولهای التهابی باعث می شود که ضایعه آکنه قرمز و دردناک شود.

جوش های التهابی

چهار نوع ضایعه التهابی آکنه وجود دارد:

پاپول ها
پاسچولها
ندولها (شدید)
کیست ها (شدید)

پاپول ها

جوش پاپول

پاپول ها ضایعات قرمزی هستند که هیچ مرکز زرد رنگی ندارند. آنها اولین ضایعه ای هستند که پس از شکستن دیواره منافذ مسدود شده ایجاد می شوند.

پاسچول ها

جوش پاسچول

پاسچول ها به عنوان یک پاپول بالغ شناخته می شوند. آنها ضایعات قرمز با مرکز سفید یا زرد دارند که نتیجه آن تجمع سلول های سفید خون به نام چرک در داخل منافذ است.

ندولها

جوش ندول

ندولها شایعترین ضایعه شدید آکنه هستند. آنها ضایعات فیبری بزرگی (به قطر بیش از ۵ میلی متر) دارند که هیچ مرکز سفید و زرد ندارند و قرمز ، متورم و معمولاً دردناک هستند.

ندولها هنگامی بوجود می آیند که منافذ مسدود شده به طور کامل در اعماق پوست باز می شوند. این “انفجار” منجر به یک واکنش التهابی شدید می شود که اغلب باعث آسیب شدید بافتی می شود که غالباً منجر به زخم می شود.

کیست ها

جوش کیستی

کیست ها ضایعات شدید آکنه  هستند. آنها همچنین به قطر بیش از ۵ میلی متر ، قرمز ، متورم ، در اعماق پوست ایجاد می شوند و اغلب دردناک هستند. اما بر خلاف ندولها ، کیستها فیبر نیستند. در عوض ، آنها پر از مایع یا چرک هستند.

درکل ، سیستم ایمنی با کاهش التهاب و تلاش برای ترمیم آسیب های پوستی که ضایعه آکنه ایجاد کرده است ، یک ضایعه آکنه را بهبود می بخشد.

اما اگر سیستم ایمنی باعث ایجاد التهاب بیش از حد در ضایعه آکنه شود یا ضایعه آکنه را به سرعت بهبود نبخشد، ممکن است زخم ایجاد شود.

بنابراین مهمترین گام پیشگیری از ایجاد آکنه با تمیز و سالم نگه داشتن پوست از یکطرف و داشتن تغذیه سالم و انجام ورزش از طرفی دیگر می باشد و البته این کار پس از شناخت انواع جوش صورت می باشد .

برای سالم و تمیز نگه داشتن پوست خود جهت جلوگیری و درمان اولیه جوش هاف ماسک های زیر را به شما توصیه می کنیم که به راحتی می توانید در منزل بسازید و استفاده کنید. (روی تصویر کلیک کنید)

ماست برای انواع جوش

 

لطفا نظرات ارزشمند خود را در رابطه با این مطلب در قسمت دیدگاه بنویسید

مدیر سایت

17 مطلب منتشر شده

کارشناس گیاهان دارویی و طب سنتی - فارغ التحصیل دانشگاه اراک - بیش از 10 سال سابقه تدریس و برگزار کننده بیش ا 200 کارگاه آموزشی در نقاط مختلف کشور.

درباره این مطلب نظر دهید !