09127493667 (فقط واتساپ)

مضرات عطرهای شیمیایی

مضرات عطرهای شیمیایی

بسیاری از عطرهای مصنوعی و تجاری می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در سلامتی شوند و یا برخی بیماری ها را تشدید کنند که می توان به واکنش های آلرژیک، انواع سردردها، اختلالات هورمونی، افزایش شدت بیماری آسم و گزما، عوارض تیروئیدی و سرکوب سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

مضرات عطرهای شیمیایی

مواد شیمیایی موجود در عطرهای مصنوعی و تجاری اغلب بر روی بسته بندی های این محصولات درج نمی شوند.

بیش از ۳۰۰ نوع از مواد شیمیایی هستند که می توانند در تولید عطرهای تجاری استفاده شوند که بیش از نیمی از آنها مورد آزمایش های سلامتی قرار نگرفته و فاقد تاییدیهسازمان خواروبار جهانی هستند. بیشتر این مواد شیمیایی هم منشا نفتی و گازی دارند و البته موادی نیز استفاده می شوند که هنوز هویت آنها مشخص نیست و این می تواند نگران کننده تر از مواد شناخته شده باشد.

ماندگاری بیشتر عطرهای تجاری نسبت به عطرهای ارگانیک به دلیل افزودن مواد شیمیایی تثبیت کننده مانند دی اتیل فتالات است که استفاده طولانی مدت از این مواد می تواند مشکلات جدی سلامتی مانند سرطان و نازایی و ناباروری را ایجاد کنند.مطالعه ای در یک دانشگاه معتبر بر روی سه نوزاد تازه متول شده نشان داد که ۱۳۷ ماده شیمیایی در بدن نوزادان ورود کرده است که تعدادی از آنها مربوط به مواد شیمیایی موجود در عطرهای تجاری بوده است.

از این ۱۳۷ مورد

۱۳۲ مورد سرطان زا بودند

۱۳۳ مورد موجب مشکلات رشد و تولید مثلی می شدند

و ۱۱۰ مورد هم برای مغز و سیستم عصبی سمی بودند.

برای افرادی که هفته ای یک یا دوبار از عطرهای تجاری استفاده می کنند، شاید مشکلات مذکور ایجاد نشود اما برای افرادی که روزانه از این عطرها استفاده می کنند می تواند خطرات جدی داشته باشد. فراموش نکنید که ۶۰ درصد عطرهایی که به بدن می مالیم می تواند جذب بدن شوند و می توانند موجب بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

پارابن های موجود در عطرهای تجاری می توانند منجر به اختلالات هورمونی شوند.

فتالات که یک ماده نگهدارنده سرطانزاست می تواند موجب آسیب های کبدی و کلیوی، نقص ژنتیکی نوزاد، کاهش تعداد اسپرم درمردان، رشد زودرس پستان در زنان و مردان شود.

مشک مصنوعی نیز که در برخی عطرها استفاده می شود می تواند منجر به اختلالات هورمونی شود.

شاید برخی عصاره های روغنی طبیعی نیز دارای اثرات نامطلوبی باشند اما این موارد به صورت کاملا شفاف در مورد انها بیان شده و برای مصرف کننده قابل تشخیص است و می توان از انتخاب عطرهای طبیعی که برای دوران بارداری یا … مناسب نیستند، اجتناب کرد.

در مقابل عطرهای شیمیایی و مصنوعی، عطرهای ارگانیک وجود دارند که حتی خود شما نیز می توانید آنها را با رایحه های متفاوت و موردعلاقه خود در خانه بسازید.

اگر به این کار علاقه دارید پکیج آموزش عطرسازی را در لینک زیر به شما پیشنهاد می کنیم.(برروی عکس کلیک کنید)

آموزش عطرسازی ارگانیک

مدیر سایت

17 مطلب منتشر شده

کارشناس گیاهان دارویی و طب سنتی - فارغ التحصیل دانشگاه اراک - بیش از 10 سال سابقه تدریس و برگزار کننده بیش ا 200 کارگاه آموزشی در نقاط مختلف کشور.

درباره این مطلب نظر دهید !